Ruská federace

V roce 2010 pokračovalo zotavování Ruské ekonomiky. Obnovení ekonomického růstu země rovněž napomohlo k oživení světové ekonomiky jako celku, což se projevilo v nárůstu zahraniční poptávky a růstu cen na surovinové artikly ruského exportu. Ruská federace posílila pozici klíčového obchodního partnera ČR.

Oficiálním jazykem je ruština a měnou zůstává rubl (RUB). Obchodní právo Ruské Federace rozlišuje několik druhů obchodních společností. Základními typy jsou „otevřená“ akciová společnost („OAO“), jejíž akcie jsou veřejně obchodovatelné. „Uzavřená“ akciová společnost („ZAO“), jejíž akcie nejsou veřejně obchodovatelné, ale jsou v soukromém držení několika akcionářů, kteří mají předkupní právo. Posledním základním typem je společnosti s ručením omezeným („OOO“).

Právní forma společnostiOrganizacija s Ograničennoj Otvětsvěnnostju (OOO / s.r.o.)
LegislativaKontinentální právní systém
Doba založeníDle zákona při dodání všech potřebných dokumentů je doba zápisu nové společnosti 5 dnů (ready-made i nová společnost)/. V praxi však 1,5 – 2 měsíce.
AkcionářiMinimální počet: 1 (max. 50)
Forma: fyzická/právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít na území Ruské federace
ŘediteléMinimální počet ředitelů: 1
Forma: fyzická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít na území Ruské federace
Základní kapitál10.000 RUB
Akcie na majitele (doručitele)Nejsou povoleny u žádné právní formy
DaněSazba daně z příjmů právnických osob: 24%
Srážkové daně: sazba daně pro výplatu dividend zahraniční právnické osobě 15%, úroky, kapitálové zisky, licenční poplatky zatíženy 20% (možnost nižší i nulové sazby při použití DTT)
DPH: Registrace k DPH je pro všechny právnické osoby a podnikatele povinná, vzniká automaticky. Pokud je roční obrat dotřených subjektů nižší než 2.000.000 rublů mohou subjekty požádat o výjimku k registraci k DPH. Standardní sazba DPH je stanovena na 18 %. Snížezná 10% (potraviny, zboží pro děti), dále i 0% sazba.
Ostatní: Smlouva o zamezení dvojího zdanění s ČR
ÚčetnictvíPříprava pravidelné účetní uzávěrky
AuditJe povinný pro všechny „OAO“, pro „ZAO“ a „OOO“ je povinný za splnění určitých podmínek. Jsou to společnosti, jejichž roční obrat překročí 50.000.000 RUB, nebo celková hodnota aktiv přesáhne výši 20.000.000 RUB. Auditu dále povinně podléhají pojišťovny a úvěrové instituce.
Anonymita a diskrétnostRegistr firem je veřejně přístupný
OstatníPředzaložené společnosti: ano
Sídlo: povinnost vedení sídla v Ruské federaci
Valná hromada: minimálně jednou ročně

Zpět na výpis jurisdikcí