Mauricijská republika

Mauricijská republika je díky své strategické pozici v Indickém oceánu vyhledávána zahraničními investory jako přirozená vstupní brána jak na africký, tak indický trh. Mauricius je čelním představitelem offshorových center v celosvětovém měřítku a má uzavřeno několik desítek dohod o zamezení dvojího zdanění, což v offshorovém světě nemá obdoby.

Oficiálními jazyky jsou kreolština, francouzština a angličtina. Oficiální měnou je mauricijská rupie (MUR). Mauricijský zákon o společnostech rozeznává tzv. globální obchodní společnosti kategorie 1 (Global Business Companies Category 1, GBC1) a globální obchodní společnosti kategorie 2 (Global Business Companies Category 2, GBC2). GBC2 jsou založeny na standardním legislativním modelu mezinárodních obchodních společností typu IBC, které jsou užívány v jiných daňových rájích.

Právní forma společnostiGlobal Business Company 2
LegislativaOvlivněna angloamerickým i francouzským kontinentálním právem Mauritius Companies Act 2001 ve znění pozdějších předpisů
Doba založeníPři dodání všech potřebných dokumentů obvykle založena během 3 dnů/Dokumenty doručeny do 2-3 týdnů.
AkcionářiMinimální počet: 1
Forma: fyzická i právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít na Mauriciu
ŘediteléMinimální počet: 1
Forma: fyzická i právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít na Mauriciu
Ostatní: k vyšší úrovni anonymity vhodný místní jednatel
Základní kapitálNení stanovena minimální výše, ale alespoň 1 akcie musí být vydána a splacena
Akcie na majitele (doručitele)Nejsou povoleny
DaněSpolečnosti GBC2 jsou osvobozeny od veškerých daní za předpokladu, že podnikatelská činnost a řízení firmy probíhá za hranicemi státu. Taková společnost je formálně považována za nedaňového rezidenta, nemusí podávat daňové přiznání, nemá přidělené DIČ a neplatí DPH. Rovněž akcionář také není daněným subjektem. Společnost IBC platí pouze roční paušální poplatek.
ÚčetnictvíPovinnost vedení účetnictví, nicméně účetní závěrka se nepodává
AuditNepovinné
Anonymita a diskrétnostRegistr firem není veřejně přístupný (jména akcionářů a ředitelů jsou známa pouze registračnímu agentovi)
OstatníSídlo: povinnost vedení sídla na Mauriciu
Valné hromady: Možnost konání kdekoli na světě
Předzaložené společnosti: ano

Zpět na výpis jurisdikcí