Maďarská republika

Maďarská republika vstoupila do Evropské Unie v roce 2004. Maďarsko je stejně jako Česká republika členem mezinárodních organizací jako je OECD, NATO nebo WTO a doposud nepřijalo Euro. Maďarskou měnou tedy zůstává maďarský forint (HUF).

Maďarsko je atraktivní jurisdikcí díky rozsáhlé (více než 60) síti smluv o zamezení dvojího zdanění a jedné z nejnižších sazeb daně z příjmů právnických osob v Evropě. Maďarská legislativa rozlišuje několik typů společností, např. Közös Vállalat (akciová společnost), Korlátolt Felelősségű Társaság (společnost s ručením omezeným), Betéti Társaság (veřejná obchodní společnost) a jiné. Níže uvádíme informace ke společnosti s ručením omezeným.

Právní forma společnostiKorlátolt Felelősségű Társaság – Kft. (s.r.o.)
LegislativaKontinentální právní systém
Doba založeníPři dodání všech potřebných dokumentů obvykle založena během 1 týdne/Dokumenty doručeny maximálně do 2 týdnů.
AkcionářiMinimální počet: 1
Forma: fyzická i právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít v Maďarsku
ŘediteléJednatelé: minimální počet: 1
Forma: fyzická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít v Maďarsku
Základní kapitálMinimální výše 500,000 HUF
Akcie na majitele (doručitele)
DaněSazba daně z příjmů právnických osob: 10% do 500,000,000 HUF zisku před zdaněním, 19% nad 500,000,000 HUF
DPH: sazby: základní 27% na většinu zboží a služeb, 18% na některé zboží každodenní spotřeby a snížená 5% výlučně pouze na knihy, noviny a základní léčiva
Ostatní: Dohoda o zamezení dvojího zdanění s ČR;při platbě nerezidentům nezdanění dividend, kapitálových zisků, úroků a za určitých podmínek i příznivé zdanění ve výši 5% licenčních poplatků; v některých městech je nutno platit tzv. místní daň z podnikání, jejíž sazba může dosáhnout až 2% obecně z rozdílu mezi celkovými výnosy z prodeje a náklady na pořízení zboží/služeb.
ÚčetnictvíPovinné vedení účetnictví
AuditPři splnění určitých zákonných podmínek
Anonymita a diskrétnostRegistr firem je veřejně přístupný
OstatníSídlo: povinnost vedení sídla v Maďarsku
Valná hromada: povinnost konání valné hromady
Dozorčí rada: dobrovolné, povinné při překročení ZK 50,000,000 HUF
Předzaložené společnosti: ano

Zpět na výpis jurisdikcí