Bulharská republika

Bulharská republika nabízí spolu se zajímavými investičními příležitostmi relativně funkční právní systém, který se postupem času harmonizuje s právem Evropské Unie, kam vstoupila v roce 2007. S ohledem na zdanění společností v oblasti daně z příjmů patří Bulharsko mezi jedny z nejzajímavějších jurisdikcí v EU. Bulharsko také uzavřelo více než 65 smluv o zamezení dvojího zdanění včetně smlouvy s Českou republikou.

Oficiálním jazykem je bulharština a měnou zůstává Leva (BLG). Bulharská legislativa rozlišuje několik typů společností v zásadě obdobných české, např. Družestvo s Ograničena Otgovornost (ООД / OOD / s.r.o.), Ednolično družestvo s Ograničena Otgovornost (ЕООД / EOOD / s.r.o. s jedním vlastníkem), Actionerno družestvo (АД / AD / a.s.). Nejrozšířenějším typem společnosti je společnost s ručením omezením.

Právní forma společnostiDružestvo s Ograničena Otgovornost (ООД / OOD / s.r.o.)
LegislativaKontinentální právní systém
Doba založeníPři dodání všech potřebných dokumentů obvykle založena během 10 dnů (ready-made i nová společnost)/Dokumenty doručeny do 4 týdnů.
AkcionářiMinimální počet: 1
Forma: fyzická i právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít v Bulharsku
ŘediteléMinimální počet ředitelů: 1
Forma: fyzická i právnická osoba
Trvalý pobyt/sídlo: nemusí mít v Bulharsku
Základní kapitál2 BGN
Akcie na majitele (doručitele)Nejsou povoleny
DaněSazba daně z příjmů právnických osob: 10%
Srážkové daně: výplata dividend zatížena 5%, úroky, kapitálové zisky, licenční poplatky zatíženy 10% (možnost nižší sazby při použití DTT),
DPH: Povinnost k odvodu DPH vzniká, když zdanitelný příjem za posledních 12 měsíců převýší 50.000 BGN (cca 25.500 EUR). Standardní sazba DPH je stanovena na 20 %.
Ostatní: Smlouva o zamezení dvojího zdanění s ČR
ÚčetnictvíPříprava pravidelné účetní uzávěrky
AuditNepovinný pokud nebudou splněny alespoň dvě ze tří uvedených podmínek a) aktiva nepřesáhnou k 31. prosinci 1,5 miliónu BGN b) obrat nepřesáhne 2,5 miliónu BGN c) průměrný počet zaměstnanců nepřesáhne 50.
Anonymita a diskrétnostRegistr firem je veřejně přístupný
OstatníPředzaložené společnosti: ano
Sídlo: povinnost vedení sídla v Bulharsku
Valné hromady: konání alespoň jednou ročně

Zpět na výpis jurisdikcí