Belize - změna legislativy

22. května 2019

Společnosti registrované v Belize nově spadají pod tzv. licenční požadavky a musí nyní určit svou daňovou substanci. To znamená - definovat, zda-li ne/jsou rezidentní v Belize a tedy ne/podléhají místním daňovým zákonům. Tyto změny zásadním způsobem ovlivní činnost každé registrované společnosti.

Jak jsme Vás již dříve informovali, belizská vláda nově zavádí rozsáhlé změny tamních zákonů tak, aby splňovala požadavky EU a OECD, zbavila se tím čestného místa na „černé listině EU“ a stala se tak znovu spolehlivou finanční jurisdikcí. O jaké legislativní změny konkrétně jde? Registrované společnosti v Belize nově spadají pod tzv. licenční požadavky a musí nyní určit svou daňovou substanci. To znamená - definovat, zda-li ne/jsou rezidentní v Belize a tedy ne/podléhají místním daňovým zákonům. Tyto změny zásadním způsobem ovlivní činnost každé registrované společnosti.

Zákon nově definuje tzv. Pure Equity Holding Company (dále jen PEHC), jedná se o společnosti, které jsou holdingovým subjektem a jejich primární funkcí je nabývání a držení akcií jiných společností. To znamená, že drží majetkové účasti a jejich jediným příjmem jsou pouze dividendy a kapitálový zisk. Tyto subjekty nesmí vykonávat žádnou další obchodní činnost! Za předpokladu, že registrovaná společnost splňuje vymezené podmínky pro PEHC, není považována za daňově rezidentní a je osvobozena. Nicméně, za těchto okolností ale musí prokázat, že disponuje podnikatelskými prostory a zaměstnává kvalifikované zaměstnance pro správu majetkových účastí v jiných subjektech v té jurisdikci, kde je tento kapitál držen (tedy prokázat, že je daňově rezidentní v jiné zemi).

Zatím nejsou přesně definovány reportovací nároky na tyto společnosti. Všechny ostatní společnosti vykonávající jakoukoliv jinou obchodní činnost (než definuje PEHC), jsou považovány za daňově rezidentní v Belize (mají povinnosti zdanit své příjmy na území Belize), a tj. v důsledku toho budou mít povinnost registrovat se u příslušného správce daně (získají tak TIN = tax identification number), podávat daňová přiznání a odvádět daň z příjmů. Belizské společnosti mají nově také možnost obchodovat s místními subjekty, vlastnit zde nemovitost, mohou být nově založené i rezidentem Belize a držet akcie tuzemských společností. Prozatím však nejsou známy konkrétní požadavky související s ohlašovací povinností a prokazováním daňové substance. Jisté už nyní ale je, že vláda chce těmito změnami zajistit, aby společnosti registrované na Belize platily daně v té jurisdikci, ve které vykonávají obchodní činnost, a znamená to tedy, že IBC společnosti již dále nebudou osvobozeny od daňové povinnosti.

Vzhledem k výše uvedenému lze konstatovat, že tato jurisdikce je pod velkým tlakem a prostředí se tak může stát méně komfortní. Jako jednu z možností, jak tuto věc řešit se nabízí přemístění sídla do jiné jurisdikce, například na Seychelské ostrovy.

O dalším vývoji Vás budeme informovat, jakmile obdržíme relevantní informace.

 

Zpět na výpis novinek

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.